
Holland Opera: FEEST van 10 september tot en met 4 oktober
9 september 2026 om 11:00 MuziekAMERSFOORT Holland Opera brengt met FEEST een scandi-thriller-opera waarin live-muziek en film samensmelten tot een indringende theatervoorstelling, te zien in Theater Veerensmederij in Amersfoort.
Anna den Doolaerd-Gunnarsdóttir keert na jaren terug naar het familiehuis. Er wordt gezongen, gefilmd en geproost, tot de surpriseparty verandert in een confronterend familiedrama. Niek Idelenburg componeerde de muziek voor deze filmische familietragedie. Hij vertelt over hoe hij aan de composite is begonnen. ,,Ik ben eerst schetsen gaan maken van waar ik aan dacht bij de verschillende karakters en situaties. Op basis daarvan creëer je een totaalbeeld: hoe trek ik een boog met het materiaal dat ik heb.”
SFEER VAN LICHTE KNULLIGHEID VAN EEN SUPRISEPARTY
Net als bij het schrijven van een boek schrijven componisten hun ouverture vaak als laatste. Bij FEEST ontbreekt die klassieke ouverture bijna helemaal: het stuk opent met een eenvoudige canon als welkomstlied voor Anna. ,,Het heeft de sfeer van lichte knulligheid van een surpriseparty die niet helemaal lukt. In de muzikale proloog die volgt voelen we direct de onderliggende emoties van de karakters: er is duidelijk veel oud zeer in de familie.”
KLASSIEKE INSTRUMENTEN DIE AF EN TOE STEVIG ROCKEN
Idelenburg houdt van tegenstellingen: klassieke instrumenten die af en toe stevig rocken, en personages met meerdere lagen. Het personage Peter oogt zelfingenomen, maar krijgt gaandeweg sympathie. ,,Dat vind ik interessant om naar te zoeken.”
Ook in de overgangen tussen scènes zoekt hij die spanning, zoals de opening van het tweede bedrijf, die als een cool jazz-nummer begint. ,,Maar om van cool jazz naar rock te komen, het moet wel ergens uitkomen. Als ik zo’n overgang gevonden heb, zit ik achter mijn computer te juichen.”
EEN STRIJKKWARTET IS DANKBAAR
Voor de relatief kleine, maar rijke bezetting van strijkkwartet, piano en slagwerk gebruikte hij een truc van Stravinsky. ,,Geef elke speler in bepaalde delen bijzondere noten, dan speelt het hele ensemble met overtuiging. Een strijkkwartet is dankbaar om voor te componeren. Het heeft samen met het slagwerk legio mogelijkheden en het mengt prachtige met zangstemmen.”
FEEST, Theater Veerensmederij, Soesterweg 330, 10 september t/m 4 oktober, 25,00 euro. Meer info: www.hollandopera.nl.











