Het onderzoek richt zich op de vijvers in Overhees, Boerenstreek en langs de Koningsweg.
Het onderzoek richt zich op de vijvers in Overhees, Boerenstreek en langs de Koningsweg. Archieffoto Jaap van den Broek

Visstand en vogelpopulatie bij grote vijvers onder de loep

28 oktober 2023 om 10:00 Dieren

SOEST Hoeveel vissen, en welke soorten, zijn er nog in de grote vijvers in Overhees, Boerenstreek en langs de Koningsweg? De gemeente gaat het antwoord op deze vraag zoeken. Tevens wordt gekeken hoe het is gesteld met de vogelpopulatie op en rond deze vijvers.

Hengelsportvereniging De Snoekbaars denkt erover om er nieuwe vissen uit te zetten. Ze vermoedt dat er nog nauwelijks vissen zwemmen in de vijvers waar gevist mag worden. Daarom moet er eerst bekend zijn hoeveel en welk soort vissen er in elke vijver zijn, meldt de gemeente. Het onderzoek vindt plaats op 7, 8, 13, 14, 15, 20, 21 en 22 november.

In de afgelopen zomer werd alle vis in de vijver bij de Dalweg-Koningsweg naar de diepere vijver aan de Veenbesstraat verplaatst. Tijdens deze actie werd onverwacht veel vis aangetroffen

NIEUWE GEGEVENS

Het laatste onderzoek naar de hoeveelheid vissen in de vijvers werd in 2010 gedaan. Nieuwe gegevens zijn daarom gewenst, vindt Soest. ,,In de afgelopen zomer werd alle vis in de vijver bij de Dalweg-Koningsweg naar de diepere vijver aan de Veenbesstraat verplaatst, omdat het water in de kleine vijver te warm werd. Tijdens deze actie werd onverwacht veel vis aangetroffen.” 
In 2010 werden er aparte vijvers voor karpers ingericht bij het Tromslagerpad, de kinderboerderij en bij de Veenbesstraat. Dit deed de gemeente in samenwerking met de hengelsportvereniging. Het is onduidelijk of deze scheiding van vissoorten zinvol is geweest.

IDENTIFICATIE

Volgens de gemeente is het onderzoek afgestemd met waterschap Vallei en Veluwe, als bevoegd gezag, en met de hengelsportvereniging die eigenaar is van de vissen. Een woordvoerder van de gemeente: ,,In opdracht van de gemeente gaat AKTB uit Waardenburg, een specialist op het gebied van aquatische ecologie, het onderzoek doen. Het doet dit samen met een professionele visser. Tijdens het onderzoek worden vissen met een net (een zogenoemde zegen) in een hoek van de vijver verzameld. Na telling en identificatie worden de vissen weer teruggezet in de vijver. Karpers die buiten de speciale karpervijvers worden aangetroffen, worden apart gehouden en overgezet naar de karpervijver.”

VOGELS

Tot op heden is er nooit onderzoek gedaan naar de vogelstand rond de vijvers in Soest. Tegelijkertijd met het onderzoek naar de vissen zal AKTB daarom ook een telling van vogels uitvoeren om inzicht te krijgen in de vogelpopulatie. Tijdens deze telling zal ook het aantal aalscholvers worden bijgehouden omdat de hengelsportvereniging vermoedt dat aalscholvers veel vis uit de vijvers wegvangen.

MEER INFORMATIE

Wie meer informatie wil over deze onderzoeken, kan vragen stellen via www.soest.nl/contact. Er kan ook gebeld worden, op werkdagen tussen 08.30 en 12.30 uur: tel. (035) 6093411 (Frank Roskamp).

Voorbeeld van een zegen (net) waarmee de vissen worden verzameld om te kunnen tellen.
Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie