
Weinig beweging qua horeca in buitengebied
26 mei 2026 om 14:32Gemeente evalueert beleid
SOEST Zeven jaar geleden kondigde het toenmalige college van GGS, VVD, D66 en ChristenUnie aan meer mogelijk te willen maken qua recreatie en toerisme in het Soester buitengebied. Een nieuw horecabeleid moest duidelijkheid en mogelijkheden scheppen. Dat beleid is nu door het huidige college geëvalueerd en er blijkt weinig te zijn gebeurd.
Hans Veltmeijer
Precies twee aanvragen voor horeca in het buitengebied zijn er in zes jaar (het onderzoek startte eind 2025) op het gemeentehuis behandeld. Met een vergunning tot gevolg, voor een theehuis bij De Paardenkamp en de uitbreiding van het restaurant en de bar. Destijds had wethouder Harrie Dijkhuizen het nog over ‘een positieve grondhouding’ ten opzichte van langlopende plannen van ondernemers, zoals een restaurant aan de oever van de Eem bij de Kleine Melm. Maar anno 2026 is het nog steeds wachten op een restaurant aan de Eem op Soesters grondgebied. Daarnaast waren er toen nog vierentwintig horecaverzoeken die speelden in het buitengebied, van kleinschalige bed en breakfasts en een wijnbar tot zalenverhuur voor grote feesten.
Het lijkt allemaal nogal stilgevallen de afgelopen jaren, haaks op het doel van het nieuwe beleid, dat zich uitstrekt tot het jaar 2029. Dat beleid kwam tot stand na ‘botsproeven’ met 35 ondernemers en andere betrokkenen. Er kwamen diverse categorieën uit en horecazaken in het buitengebied met tot 100 vierkante meter bruto vloeroppervlak (totaal van binnen en buiten) mochten zich kleinschalig gaan noemen. Het bijbehorende terras buiten mocht daarbij niet groter zijn dan het vloeroppervlak binnen. Voor alle dagzaken in het buitengebied kwam één openingstijd, van 8.00 tot 20.00 uur, om de natuur niet te verstoren.
Ook moest het nieuwe beleid in strengere handhaving voorzien, op verzoek van de ondernemers. Zowel bestemmingsplannen als Algemene Plaatselijke Verordeningen (APV) en exploitatievergunningen zagen zij graag vaker gecontroleerd worden, om tot ‘een gelijk speelveld’ te komen. Uit de huidige evaluatie blijkt dat deze wens er nog steeds is bij de ondernemers.
JONGEREN WILLEN UITBREIDING Het huidige, demissionaire college stelt zich na de evaluatie de vraag of een apart horecabeleid voor het buitengebied nog nodig is. Waarmee het nut van het ingezette langetermijnbeleid van een vorig college in twijfel wordt getrokken. Ook raadt het college de spoedige opvolgers aan om concrete gebieden aan te wijzen waar ontwikkeling mogelijk is, met duidelijke voorwaarden. ,,De natuur blijft leidend. Ook blijft kleinschaligheid belangrijk, net zoals het bieden van eerlijke kansen voor ondernemers."
Wethouder Karin Scholten zal daar niet meer over gaan. Zij vindt dat de inwoners, ondernemers en (natuur)belangenorganisaties 'waardevolle input' hebben gegeven in het onderzoek. ,,Dat waarderen we enorm. De uitkomsten gebruiken we om te kijken of en hoe we het beleid moeten aanpassen. Het is aan het nieuwe college om hierover een besluit te nemen.”
Aan het onderzoek deden 23 horeca-ondernemers, 502 inwoners, zes agrariërs, Koninklijke Horeca Nederland, Vrij Polderland en handhaving van de gemeente Soest mee. Daaruit bleek grofweg dat de bestaande horecavoorzieningen vaak worden gebruikt door inwoners (met name jongeren) en goed bereikbaar zijn. Vooral jonge Soesters vinden het aanbod niet divers genoeg, 65-plussers vinden dat er wel genoeg afwisseling is. De ondernemers vinden het aanbod passend. Ze zien wel kansen in alle buitengebieden, ook voor een horecalocatie bij de fietsbrug. Ongeveer twee derde van de ondervraagden, vooral jongeren, staat open voor enige uitbreiding.