
Op de markt leren over Europa
19 mei 2026 om 13:03Educatie tweedeklassers aan eersteklassers
SOEST/BAARN Het schoolplein van het Baarnsch Lyceum en de Waldheim-mavo was dinsdagmiddag een blauwdruk van de Europese Unie. De scholen organiseerden gezamenlijk een grote Europamarkt, waarbij tweedeklassers ieder een Europees land vertegenwoordigden. Eersteklassers trekken langs de kraampjes, stellen vragen, maken opdrachten en leren spelenderwijs meer over de Europese Unie en haar lidstaten.
Peter Beijer
De markt wordt geopend door de Volt-politici Anneloes Blekxtoon (provinciale statenlid) en Marijke Linnartz (gemeenteraad Soest). Het duo kan met moeite hun verhaal boven het enthousiaste geroezemoes van honderden leerlingen uit tillen. Zij benadrukken het belang van samenwerking binnen Europa. „Wist je dat je vóór 2024 vaak meerdere opladers mee moest nemen op vakantie? Dankzij Europese wetgeving is dat nu niet meer nodig. Samen staan we sterker in Europa”, vertellen de politici bij de opening.
BELANG VAN EUROPA Docent maatschappijleer Arno Gerritsen (Waldheim) en coördinator internationalisering Liane Naber (Baarnsch) kijken tevreden toe. Volgens Naber is de keuze voor de Volt-politici vooral inhoudelijk bedoeld. „We willen hiermee zeker geen politiek statement maken. Zij staan voor een verenigd Europa en daarom vonden we het passend dat zij deze markt openden. Het is belangrijk dat leerlingen kennismaken met het belang van Europa.”
ACTIEF LEREN Gerritsen legt uit dat leerlingen maandenlang naar het evenement hebben toegewerkt. „Tweedeklassers kiezen een land uit en verdiepen zich daarin. De eersteklassers bezoeken vervolgens de kraampjes, stellen vragen en maken opdrachten. Zo leren ze op een actieve manier over Europa.”
EPAS Zowel het Baarnsch Lyceum als de Waldheim-mavo zijn aangesloten bij het zogeheten EPAS-programma, wat staat voor European Parliament Ambassador School Program. „Dat is een initiatief van het Europees Parlement om jongeren bewust te maken van de Europese democratie en het Europees Parlement”, vertelt Gerritsen. „Het stimuleert leerlingen om actief betrokken te raken bij Europa.”
ALBANIË Bij een kraampje met een Zweeds vlaggetje blijken Nina, Lieve, Gigi en Nikki uit klas A2C Albanië te vertegenwoordigen. „Er is iets misgegaan met de indeling”, lacht Nina. Dat neemt niet weg dat het viertal alles weet over het Balkanland. De kraam ligt vol Albanese lekkernijen en versieringen, terwijl bezoekers vragen moeten beantwoorden om iets lekkers te verdienen. Welke kleuren heeft de Albanese vlag? Welk dier staat erop? Hoe heet de Albanese munt? De antwoorden zijn overal op de stand terug te vinden.
INTERESSANT Het enthousiasme spat van de markt af. Waarbij de ijscowagen dezelfde interesse krijgt als de kraampjes. „We hebben hier weken naartoe geleefd”, vertelt een van de leerlingen achter een kraam. „Ik vind het interessant om te ontdekken hoe al die verschillende landen samen één grote Europese gemeenschap vormen.”