
Traditie troef op Oude Ambachtenmarkt Soest
7 mei 2026 om 15:38 ActiviteitenSOEST De Kerkebuurt wordt op donderdag 14 mei weer ondergedompeld in traditie. Op Hemelvaartsdag staan er ‘achter’ het gebedshuis - dat nog steeds gerenoveerd wordt - honderden kramen, bemenst door ambachtslieden, standwerkers, kunstenaars, handelaren en horecamensen.
Door Johan van Beek
De historische dorpskern van Soest wordt deze dag eer aan gedaan met een gevarieerde greep uit het verleden. Oude ambachten vormen de rode draad van de markt die in 1976 voor de eerste keer werd gehouden en is uitgegroeid tot de grootste publiekstrekker van Soest. Naar schatting 40.000 mensen banen zich in de ochtend en de middag een weg door de nauwe straatjes van de Kerkebuurt en over De Blaak, het weiland van het Groot Gaesbeeker Gilde. Ook daar staan kramen, ligt het podium voor de (lokale) artiesten en is verder het horecaplein neergezet en ingericht.
AANBOD IN GROTE VARIATIE
Het aanbod op de Oude Ambachtenmarkt is van een variatie die niet vaak te vinden is op een locatie met loopafstanden. Uit de gemeente maar ook van ver buiten de gemeente komen belangstellenden naar Soest om hun ogen de kost te geven op de markt. Ze kunnen zien hoe ambachtslieden te werk gaan, zoals hun voorgangers vroeger te werk gingen. Standwerkers veranderen met hun opvallende stemmen en bindende (verkoop)praatjes voorbijgangers tot ‘standvastige blijvers’, en spreken al hun overtuigingskracht aan om hun producten te slijten.
HAND IN HAND OVER STRAAT
Tussen de bedrijven door kunnen liefhebbers op de Neerweg een blik werpen op oude Verkadealbums, oude schoolplaten en bijvoorbeeld ook landkaarten. Nostalgie en gezelligheid en vermaak gaan op Hemelvaartsdag hand in hand over straat in de Kerkebuurt.