Nu optie 2: Soest2002, Pro, D66 en GGS
21 april 2026 om 08:21p 1
SOEST Na anderhalve week neemt POS niet meer deel aan de college-besprekingen. De lege plek aan de onderhandelingstafel zal worden ingenomen door woordvoerders van GGS.
Formateur Arjan van Gils had twee weken terug, in zijn rol als informateur, al aangegeven dat de tweede optie in zijn ogen er eentje is van Soest2002, Progressief Soest, D66 en GGS. Nu POS is afgehaakt, ziet hij die combinatie als de best werkbare formule voor een solide en stabiele plaatselijke regering. In optie twee levert het eventuele college wel een zetel in ten opzichte van optie 1: 16 in plaats van 17 van de 29 zetels.
VVD BUITEN BEELD De VVD blijft buiten beeld, ondanks dat deze partij vier zetels heeft. De liberalen gaven al vroeg aan geen heil te zien in een bestuurlijke samenwerking met Progressief Soest. Deze fusiepartij vinden de liberalen met de inbreng van GroenLinks té links. En daarmee was het fundament voor zo'n constructie al weggeslagen.
GGS stelde zich na de (pijnlijke) verkiezingsuitslag bescheiden op. Met slechts twee zetels bereikte de lokale partij een dieptepunt sinds de eerste deelname aan de gemeenteraadsverkiezingen in 1990.
Maar toch schoof informateur Van Gils onlangs GGS naar voren als serieuze kandidaat in optie 2. Jan Paauw zei dat GGS verantwoordelijkheid wil nemen als daarom wordt gevraagd, en dat gebeurt nu dus.
Dat moest misschien ook wel, omdat de VVD in deze samenstelling niet wil en Forum voor Democratie (2 zetels) volgens veel partijen en de formateur geen geschikte partner zou zijn.
Verder blijven er vier eenmansfracties over (PvdD, CDA, ChristenUnie en Volt) die getalsmatig weinig in de melk te brokkelen hebben.
De onderhandelaars van de vier partijen gaan de komende weken ook in gesprek met vertegenwoordigers van sectoren uit de Soester(bergse) samenleving.