
Street-art potloden in Soester wijk verdwijnen
9 april 2026 om 12:33 KunstSOEST Omdat met de jaren de onderhoudskosten stijgen, verdwijnt binnenkort een blikvanger in Soest: de muurschilderingen op de kopgevels van de flat aan de Haverweerd (oneven) op de hoek van de Dalweg met de Koningsweg. Daarmee gaat een deel van de herinnering verloren aan wat destijds het grootste blinde murenproject van Nederland was, een ontwerp van en uitvoering door de kunstenaars Ton Paauw en Egbert de Rooij.
Door Jan van Steendelaar
Volgens beleidsadviseur cultuur Gwen Visser is het uiteindelijk een politieke keuze. ,,We hebben een onderhoudsbudget dat gebaseerd is op kunst die wij in bezit hebben. Hier gaat het om eigendom van de Vereniging Van Eigenaren (VVE), Daarom pakt de gemeente dit onderhoud niet meer op, ook al omdat daar het budget niet voor is.” Ze vraagt zich wel af hoe de inwoners denken over deze vorm van street-art. ,,Misschien komt er wel een actie op gang door mensen die het willen behouden.” VVE-voorzitter Fred de Leede: ,,Dan moet dit wel snel gebeuren, want de offerte is al getekend voor de werkzaamheden die in augustus gaan beginnen.”
We hebben er altijd veel bewondering voor gehad dat het al die jaren is gerestaureerd
NIET VERDRIETIG, WEL JAMMER
De makers, Ton Paauw en Egbert de Rooij, vinden het ‘niet verdrietig, wel jammer’ dat het kunstwerk bij niet ingrijpen op punt staat te verdwijnen. Paauw: ,,We hebben er altijd veel bewondering voor gehad dat het al die jaren is gerestaureerd. En we wisten dat het op den duur zou vervagen. Als dat zou gebeuren, dan was het geen probleem om het saai kleurloos te maken.”
De schilderingen met de titel ‘Blinde muren zien’ dateren van 1984-’85. De kunstenaars deden negen maanden over het beschilderen van de twaalf muren; volgens Paauw om de slechte architectuur te verbergen.Er werden op de kale muren onder andere enorme kleurpotloden aangebracht. De kijker werd als grap op het verkeerde been gezet doordat bij elk potlood de verkeerde kleur werd geschreven, bijvoorbeeld groen op blauw en geel op rood.
De muren werden opgefleurd in opdracht van de toenmalige woningbouwvereniging Sint Joseph. De financiering kwam uit de in 1987 afgeschafte Beeldende Kunstenaars Regeling met een aanvulling door de woningvereniging en een extra subsidie van de gemeente.
EXTRA SCHILDERWERK
Het gehele flatgebouw, nu van de Vereniging van Eigenaren (VVE), wordt elke zes jaar geschilderd, op kosten van eerst de woningbouwvereniging, daarna van de VVE. Dit betekent dat kopers en huurders dit periodieke onderhoud betalen. Door wisselende weersomstandigheden is de staat van het schilderwerk verslechterd. De schilderingen zijn aangebracht op betonplaten met ertussen een afdichting. Die verkeert in slechte staat en moet vervangen worden. Omdat het kunstwerk over meerdere betonplaten is geschilderd, zou dit extra schilderwerk opleveren.
BESPARING OVER ZES JAAR
Uiteraard is opnieuw gedacht aan restauratie van de kunstwerken. Uitgangspunt was behoud ervan. Maar uiteindelijk besloten de leden van de VVE de kunstwerken egaal te laten overschilderen om de kosten nu en in de toekomst te kunnen beheersen. De eenmalige kosten van overschilderen zullen nu hoger uitvallen, maar een besparing opleveren bij de volgende beurt over zes jaar.
De flatbewoners hebben nu besloten dat de kunstwerken mogen verdwijnen. Destijds waren ze tegen vanwege de kosten. Dat leidde er zelfs toe dat op een morgen toen de kunstenaars hun werk wilden voortzetten de kabels waren doorgesneden van de hangbrug waarop ze werkten…..
De schilderingen op de overige flatgebouwen langs de Dalweg blijven in zoverre gehandhaafd, dat een besluit hierover genomen moet worden door de VVE van elk flatgebouw afzonderlijk.